Oglądałam kiedyś film „42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy”. Opowiada on historię czarnoskórego baseballisty, który jako jeden z pierwszych zawodników o tym kolorze skóry, spotkał się z tak bezwzględnymi przejawami dyskryminacji, których niejeden szydzący z niego biały po prostu nie wytrzymałby psychicznie, że ciężko to sobie nawet wyobrazić. W filmie jest scena, kiedy podczas jednego z meczów na widowni, wśród plujących nienawiścią kibiców, wykrzykujących rasistowskie hasła, siedzi chłopiec, przygląda się temu obrazkowi, widać, że kompletnie go nie rozumie, ale po chwili dołącza do tłumu.

Jeśli zdarza ci się w towarzystwie dziecka na głos oceniać innych ludzi, proszę, przeczytaj ten post i zastanów się, czy na pewno nie wyrządzasz mu tym krzywdy.

Każdy z nas przyszedł na ten świat z bezdyskusyjnie najwspanialszą umiejętnością, przyjmowania tego, co widzi, takim jakie jest. Bez potrzeby oceniania, czy to jest dziwne, apetyczne, nieapetyczne, głupie, mądre, itd. Podczas całego życia kształtują się nasze wartości, normy, gusta i guściki, które zaczynają definiować to, jakim jesteśmy człowiekiem. Ogromny wpływ na ten proces ma to, z czym się spotykamy ze strony ludzi, którzy nas otaczają. Oczywiście w pierwszych latach życia bardzo duży wpływ mają na nas rodzice i to, o czym w naszym towarzystwie rozmawiają.

 Jak często komentujesz rzeczywistość w obecności swojego dziecka?

Jak często wyrażasz się negatywnie o drugim człowieku?

Jak często poddajesz w wątpliwość dobre intencje innych ludzi?

Ten gruby, ta głupia, tamta kompletne bezguście, jak ona wygląda. A Twoje dziecko patrzy na to wszystko i chłonąc jak gąbka, stara się być jak najbardziej do Ciebie podobne.

Dlaczego mu to robisz? Czy choć raz zastanowiłeś się, jak takim zachowaniem odbierasz mu wiarę w ideały i drugiego człowieka?

Nie popełniaj tego błędu w obecności swojego dziecka. Nie odbieraj mu beztroski w sferze poglądów i nie rań jego dziecięcej umiejętności postrzegania każdej inności, owszem jako niezmiernie ciekawej, czemu często ostentacyjnie daje wyraz, wpatrując się z otwartą buzią, ale nadal pięknej, normalnej nie wywołującej negatywnych emocji.

Czy na pewno chcesz być dla swojego dziecka przykładem takim jak bohater wspomnianego filmu?

Oczywiście często nie jesteśmy w stanie odrzucić swoich poglądów, ale zawsze mamy wybór, czy poprzez głośne komentowanie tego, co nas otacza, chcemy karmić tym nasze dzieci? Czy jednak wolimy, by jak najdłużej doświadczali poczucia akceptacji dla otaczającej ich inności. Gdybyśmy wszyscy byli tacy sami świat byłby cholernie nudny – tego staram się nauczyć swoje dzieci i to powtarzam im, gdy poddają ocenie to, co widzą.

Uważam, że ocenianie drugiego człowieka jest ułomnością. Jednocześnie wiem, że jesteśmy tylko ludźmi i chyba każdemu z nas zdarza się tej ułomności ulegać. Myślę, że nie doczekamy czasów całkowicie wolnych od oceny i krytyki ze strony innych ludzi. Jednak każdy z nas może świadomie dokonać wyboru, czy dziecko na pewno jest dyskutantem, który powinien słyszeć z naszych ust obelgi na temat innych ludzi. Starajmy się dawać dzieciom dobry przykład również w tej kwestii. Pamiętajmy, że nasza krytyka jest zbrodnią, której dokonujemy na drugim człowieku.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu, jak negatywny wpływ ma takie postępowanie na samoocenę dziecka. Przecież nikt z nas nie jest idealny, więc ono prędzej czy później dostrzeże nieidealność w sobie. Stąd już krótka droga do braku samoakceptacji, kompleksów i idących za tym wielu problemów.

Dzieci widzą świat takim, jaki jest ze wszystkimi innościami, które ich otaczają. W naturalny sposób uczą się akceptacji dla tego, co widzą, jeśli oczywiście nie raczymy ich swoim dorosłym brakiem akceptacji. To bez wątpienia obszar, w którym to my możemy się wiele się od nich nauczyć.

Seminarium Inspirujące: AGRESJA – NIEBEZPIECZNE TABU

Miejsce: Wrocław Inkubator Przedsiębiorczości Al. Kasztanowa 3A
Kiedy: 12 październik godz. 18-20
Koszt: 39/osoba 59/para

Więcej szczegółów w zakładce wydarzenia oraz w filmie na fb – TU

 Zapraszam!!!

Zdj. pexels.com

Inne wpisy